Additional ALA Awards 2022

 

Alex Award

[for the ten best adult books that appeal to teen audiences]

  • Light from Uncommon Stars by Ryka Aoki (Tor/Tom Doherty Associates/Macmillan)
  • The One Hundred Years of Lenni and Margot by Marianne Cronin (Harper Perennial/HarperCollins)
  • The Witch's Heart by Genevieve Gornichec, ACE (Berkley/Penguin Random House)
  • The Lirbary of the Dead by T.L. Huchu (Tor/Tom Doherty Associates/Macmillan)
  • How Lucky by Will Leitch (Harper/HarperCollins)
  • Winter's Orbit by Everina Maxwell (Tor/Tom Doherty Associates/Macmillan)
  • The Rose Code by Kate Quinn (William Morrow/HarperCollins)
  • Crossing the Line: A Fearless Team of Brothers and the Sport That Changed Their Lives Forever by Kareem Rosser (St. Martin's/Macmillan)
  • Lore Olympus, Vol. 1 by Rachel Smythe (Del Rey/Random House)
  • Malice by Heather Walter (Del Rey/Random House)

 

The ALSC Children's Literature Lecture

[an annual event featuring an author, critic, librarian, historian, or teacher of children’s literature, of any country, who shall prepare a paper considered to be a significant contribution to the field of children’s literature]

Bryan Collier

 

American Indian Youth Literature Awards

[announced in even years...to identify and honor the very best writing and illustrations by and about American Indians and Alaska Natives. Selected titles present American Indians in the fullness of their humanity in the present and past contexts]

Picture Book winner: Herizon by Daniel W. Vandever [Diné], illustrated by Corey Begay [Diné] (South of Sunrise Creative)

Honor books:

  • Diné Bich'eekę Yishłeeh [Diné Bizaad]/Becoming Miss Navajo [English] by Jolyana Begay-Kroupa [Diné], designed by Corey Begay [Diné] (Salina Bookshelf, Inc.)
  • Classified: The Secret Career of Mary Gold Ross, Cherokee Aerospace Engineer by Traci Sorell [Cherokee], illustrated by Natasha Donovan [Métis] (Millbrook)
  • Learning My Rights with Mousewoman written and illustrated by Morgan Asoyuf [Ts'msyen] (Native Northwest)
  • I Sang You Down from the Stars by Tasha Spillet-Sumner [Cree and Trinidadian], illustrated by Michaela Goade [Tlingit and Haida] (Little, Brown)
  • We Are Still Here!: Native American Truths Everyone Should Know by Traci Sorell [Cherokee], illustrated by Frané Lessac (Charlesbridge)

Middle Grade winner: Healer of the Water Monster by Brian Young [Diné], cover art by Shonto Begay [Diné] (Heartdrum/HarperCollins)

Honor books:

  • Ella Cara Deloria: Dakota Language Protector by Diane Wilson [Dakota], illustrated by Tashia Hart [Red Lake Anishinaabe] (Minnesota Humanities Center)
  • Indigenous Peoples' Day by Katrina M. Phillips [Red Cliff Band of Lake Superior Ojibwe], illustrated by Tashia Hart [Red Lake Anishinaabe] (Pebble/Capstone)
  • Jo Jo Makoons: The Used-to-Be Best Friend by Dawn Quigley [Turtle Mountain Band of Ojibwe], illustrated by Tara Audibert [Wolastoqey] (Heartdrum/HarperCollins)
  • Peggy Flanagan: Ogimaa Kwe, Lieutenant Governor by Jessica Engelking [White Earth Band of Ojibwe], illustrated by Tashia Hart [Red Lake Anishinaabe] (Minnesota Humanities Center)
  • The Sea in Winter by Christine Day [Upper Skagit], cover art by Michaela Goade [Tlingit and Haida] (Heartdrum/HarperCollins)

Young Adult winner: Apple (Skin to the Core) by Eric Gansworth [Onondaga], cover art by Filip Peraić (Levine Querido)

Honor books:

  • Elatsoe by Darcie Little Badger [Lipan Apache Tribe], cover art and illustrations by Rovina Cai (Levine Querido)
  • Firekeeper's Daughter by Angeline Boulley [Sault Ste. Marie Tribe of Chippewa Indians], cover art by Moses Lunham [Ojibway and Chippewa] (Holt)
  • Hunting by Stars by Cherie Dimaline [Métis Nation of Ontario], cover art by Stephen Gladue [Fishing Lake Métis Settlement] (Amulet/Abrams)
  • Notable Native People: 50 Indigenous Leaders, Dreamers, and Changemakers from Past and Present, by Adrienne Keene [Cherokee Nation], illustrated by Ciara Sana [Chamoru] (Ten Speed/Random House)
  • Soldiers Unknown by Chag Lowry [Yurok, Maidu and Achumawi], illustrated by Rahsan Ekedal (Great Oak)

 

Asian/Pacific American Award for Literature

[for promoting Asian/Pacific American culture and heritage; awarded based on literary and artistic merit; administered by the Asian Pacific American Librarians Association (APALA)]

Picture Book winner: Watercress by Andrea Wang, illustrated by Jason Chin (Porter/Holiday)

Honor book: A Boy Named Isamu: A Story of Isamu Noguchi written and illustrated by James Yang (Viking)

Children's Literature winner: Amina's Song by Hena Khan (Salaam Reads/Simon)

Honor book: Finding Junie Kim by Ellen Oh (HarperCollins)

Young Adult Literature winner: Last Night at the Telegraph Club by Malinda Lo (Dutton)

Honor book: We Are Not Free by Traci Chee (Houghton)

 

Mildred L. Batchelder Award

[for an outstanding children's book originally published in a language other than English in a country other than the United States, and subsequently translated into English for publiation in the United States]

Winner: Temple Alley Summer, written by Sachiko Kashiwaba, illustrated by Miho Satake, translated from Japanese by Avery Fischer Udagawa (Yonder: Restless Books for Young Readers)

Honor books:

  • Coffee, Rabbit, Snowdrop, Lost written by Betina Birkjær, illustrated by Anna Margrethe Kjærgaard, translated from Danish by Sinead Quirke Køngerskov (Enchanted Lion)
  • In the Meadow of Fantasies written by Hadi Mohammadi, illustrated by Nooshin Safakhoo, translated from Persian by Sara Khalili (Elsewhere Editions)
  • The Most Beautiful Story written by Brynjulf Jung Tjønn, illustrated by Øyvind Torseter, translated from Norwegian by Kari Dickson (Enchanted Lion)
  • Sato the Rabbit written and illustrated by Yuki Ainoya, translated from Japanese by Michael Blaskowsky (Enchanted Lion)
  • The Sea-Ringed World: Sacred Stories of the Americas written by María García Esperón, illustrated by Amanda Mijangos, translated from Spanish by David Bowles (Levine Querido)

 

Children's Literature Legacy Award

[honoring an author or illustrator whose books, published in the United States, have made, over a period of years, a substantial and lasting contribution to literature for children through books that demonstrate integrity and respect for all children's lives and experiences]

Grace Lin

 

Coretta Scott King/John Steptoe New Talent Award

[given by the Coretta Scott King Task Force to young authors or illustrators who demonstrate outstanding promise]

Steptoe Author Award winner: Amber McBride for Me (Moth) (Feiwel)

Steptoe Illustrator Award winner: Regis and Kahran Bethencourt for The Me I Choose to Be (Little, Brown), written by Natasha Anastasia Tarpley

 

Coretta Scott King — Virginia Hamilton Award for Lifetime Achievement

[given by the Coretta Scott King Task Force for lifetime achievement]

Nikki Grimes

 

Margaret A. Edwards Award

[for lifetime achievement in writing for young adults]

A.S. King

 

Excellence in Early Learning Digital Media Award

[for distinguished digital media for an early learning audience]

Winner: Alma's Way produced by Fred Rogers Productions

Honorees:

  • Goodnight, World! produced by Sesame Workshop and Headspace
  • Tab Time produced by Kids at Play and Scale Productions

 

William C. Morris Award

[for a debut book published by a first-time author writing for teens]

Winner: Firekeeper's Daughter by Angeline Boulley (Holt)

Finalists:

  • Ace of Spades by Faridah Àbíké-Íyímídé (Feiwel)
  • Vampires, Hearts & Other Dead Things by Margie Fuston (McElderry)
  • Me (Moth) by Amber McBride (Feiwel)
  • What Beauty There Is by Cory Anderson (Roaring Brook)

 

Odyssey Award

[for best audiobook produced for children and/or young adults, available in English in the United States]

Winner for children: Boogie Boogie, Y'all written by C. G. Esperanza, read by C. G. Esperanza (Tegen/HarperAudio)

Winner for young adults: When You Look Like Us written by Pamela N. Harris, read by Preston Butler III (Quill Tree/HarperAudio)

Honor audiobooks:

  • Emmanuel's Dream: The True Story of Emmanuel Ofosu Yeboah written by Laurie Ann Thompson, read by Adjoa Andoh (Listening Library)
  • I Talk Like a River written by Jordan Scott, read by Jordan Scott (Dreamscape Media)
  • Perfectly Parvin written by Olivia Abtahi, read by Mitra Jouhari (Listening Library)

 

Schneider Family Book Award

[for books that embody an artistic expression of the disability experience]

Young Children (ages 0 to 8) winner: My City Speaks by Darren Lebeuf, illustrated by Ashley Barron (Kids Can)

Honor books:

  • A Walk in the Words written and illustrated by Hudson Talbott (Paulsen/Penguin)
  • A Sky-Blue Bench by Bahram Rahman, illustrated by Peggy Collins (Pajama)

Middle Grades (ages 9-13) winner: A Bird Will Soar by Alison Green Myers (Dutton)

Honor books:

Teen (ages 14-18) winner: Words in My Hands by Asphyxia (Annick)

Honor books:

  • A Face for Picasso: Coming of Age with Crouzon Syndrome by Ariel Henley (Farrar)

 

Stonewall Book Award — Mike Morgan & Larry Romans Children's & Young Adult Literature Award

[given annually to English-language children's and young adult books of exceptional merit relating to the gay, lesbian, bisexual, and transgender experience]

Children's Literature Winner:

Young Adult Literature Winner:

Honor books:

  • Almost Flying by Jake Maia Arlow (Dial)
  • The Darkness Outside Us by Eliot Schrefer (Tegen/HarperCollins)
  • Grandad's Camper written and illustrated by Harry Woodgate (Little Bee)

 

Sydney Taylor Book Awards

[to outstanding books for children and teens that authentically portray the Jewish experience; presented by the Association of Jewish Libraries (AJL)]

Picture Book winner: The Passover Guest by Susan Kusel, illustrated by Sean Rubin (Porter/Holiday)

Honor books:

Middle Grade winner: How to Find What You're Not Looking For by Veera Hiranandani (Kokila/Penguin)

Honor books:

Young Adult winner: The City Beautiful by Aden Polydoros (Inkyard)

Honor book:

  • The Last Words We Said by Leah Scheier (Simon)
  • Whistle: A New Gotham City Hero by E. Lockhart, illustrated by Manuel Preitano (DC Comics)
  • The Summer of Lost Letters by Hannah Reynolds (Razorbill)

Sydney Taylor Body-of-Work Award winner: Jane Yolen

For the complete list, including Notables, visit AJL's website.

 

YALSA Award for Excellence in Nonfiction for Young Adults

Winner: Ambushed!: The Assassination Plot Against President Garfield by Gail Jarrow (Calkins Creek/Astra)

Finalists:

 

See the Horn Book's reviews of major 2022 ALA Youth Media Award winners.

 

For more, click on the tag ALA LibLearnX 2022.

Horn Book
Horn Book

Be the first reader to comment.

Comment Policy:
  • Be respectful, and do not attack the author, people mentioned in the article, or other commenters. Take on the idea, not the messenger.
  • Don't use obscene, profane, or vulgar language.
  • Stay on point. Comments that stray from the topic at hand may be deleted.
  • Comments may be republished in print, online, or other forms of media.
  • If you see something objectionable, please let us know. Once a comment has been flagged, a staff member will investigate.


RELATED 

ALREADY A SUBSCRIBER?

We are currently offering this content for free. Sign up now to activate your personal profile, where you can save articles for future viewing.

ALREADY A SUBSCRIBER?